Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Projektowanie ogrodów

Rzecz o tym jak podejść do tematu projektowania ogrodu, na co zwrócić uwagę i kiedy pomocnym okazać może się projektant - architekt krajobrazu... zapraszamy do lektury!Przestrzeń, którą zagospodarujemy wokół naszego domu, będzie nam towarzyszyła przez wiele lat. Ogród jest dynamiczną jednostką, w której każda roślina rozwija się i wzrasta we własnym tempie. Dynamiczny rozwój ogrodu dotyczy nie tylko wzrostu obserwowanego na przestrzeni lat ale również zmian sezonowych. Widok z naszego okna, w ciągu całego roku będzie zróżnicowany. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie różnorodnych nasadzeń, które zbudują harmonijną całość i będą wyglądały ciekawie i estetycznie, o każdej porze roku. Pomocni w tej kwestii okazują się projektanci terenów zieleni, którzy dzięki swojej wiedzy są w stanie zaaranżować, każdą zewnętrzną przestrzeń. Dlatego warto przyjrzeć się etapom ich pracy, która jest właściwie ścisłą współpracą inwestorem.

centrum ogrodnicze ciepłucha


projektowanie ogrodów 6


projektowanie ogrodów 7Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek etapu projektu ogrodu należy zadać sobie zasadnicze pytania:

Jakie jest przeznaczenie mojego przyszłego ogrodu i w jaki sposób chce spędzać w nim czas?

Należy się zastanowić czy przykładowo, chcesz zaplanować miejsce na grilla lub plac zabaw dla dzieci, a może zostawić duży trawnik do gry w piłkę, może potrzebujesz miejsca do hodowli własnych warzyw lub owoców albo uwielbiasz wodę i marzysz o oczku wodnym z kolorowymi rybami.

W jakiej przestrzeni będziesz się dobrze czuł/a?

Niekiedy ogród ma być jedynie minimalistycznym, jednobarwnym założeniem z przewagą np. roślin iglastych, a innym razem kolorową i swobodną kompozycją wielu gatunków. Zastanów się czy jesteś zwolennikiem ładu i symetrii, a może swobodnych organicznych kształtów i układów. Możliwe, że nie lubisz pewnych kolorów i nie chcesz mieć ich u siebie w ogrodzie. Należy przemyśleć kwestie osłonięcia, czy są jakieś nieestetyczne elementy, które chcesz ukryć lub chcesz oddzielić się od sąsiadów. Warto zastanowić się również nad kwestią bezpieczeństwa jeżeli masz dzieci, zrezygnuj z roślin trujących lub tych o kłujących pędach. Jeżeli któryś z użytkowników ma alergie unikaj roślin, które będą ją nasilały.

Ile czasu będziesz w stanie przeznaczyć na pielęgnacje ogrodu lub czy będziesz mógł/a zatrudnić specjalistów do pielęgnacji?

Ogród wymaga pielęgnacji praktycznie w ciągu całego roku. Początkowo należy wykonać pielęgnacje wiosenną, zarówno roślin jak i trawnika. Powtarzającym się zabiegiem w ciągu roku jest podlewanie. Jeśli nie masz czasu na ręczne podlewanie, zastanów się nad założeniem automatycznego systemu. Do systematycznie wykonywanych i czasochłonnych zabiegów, również możemy zaliczyć koszenie trawnika. Jesienią należy przygotować ogród do zimy, usunąć opadłe liście, poprzycinać rośliny, które tego wymagają a inne osłonić, a jeśli posiadamy system nawadniania usunąć z niego zalegającą wodę. Z tego wynika, że zadbany ogród potrzebuje odpowiedniej troski, ilości czasu i wiedzy jak wykonywać zabiegi. Dlatego też warto się zastanowić nad doborem roślin.Odnalezienie odpowiedzi na te pytania umożliwi zbudowanie przestrzeni przede wszystkim funkcjonalnej i dopasowanej do stylu życia właścicieli i użytkowników.

Kolejnym etapem projektowania ogrodu jest sporządzenie koncepcji. Na tym etapie dobrze podzielić ogród na konkretne umowne strefy, które uporządkują nam przestrzeń i sprawią, że ogród będzie spójną całością. Wchodząc do ogrodu znajdziemy się w strefie wejściowej inaczej reprezentacyjnej, która będzie niejako wizytówką naszego domu. To tu należy umieścić okazałe rośliny, które będą przyciągały wzrok, np. kwitnieniem lub nietypowym pokrojem. W tej strefie dobrze zadbać o dobór odpowiedniej nawierzchni, wypełnienie rabat z ozdobnego żwiru lub kory i oświetlenie. Właśnie w tej przestrzeni dobrze jest umieścić ulubione rośliny, bo wtedy codziennie będziemy mogli je podziwiać. Warto zadbać również o przysłonięcie nieestetycznych elementów np. kosza na śmieci.

Następną strefą w ogrodzie będzie strefa użytkowa. Do tej strefy zaliczamy takie elementy jak wiata samochodowa, pomieszczenie na narzędzia, kompostownik, czy skrzynie do przechowywania, pojemniki na śmieci itd. W miarę możliwości najlepiej wszystkie wymienione elementy umieścić w jednym miejscu, dzięki temu pozbędziemy się wrażenia nieładu ale i zyskamy funkcjonalność. Przykładowo pod wiatą samochodową można umieścić skrzynie na narzędzia lub wygospodarować miejsce na nieduże pomieszczenie, a tuż za ścianą wiaty możemy np. umieścić kompostownik, który nie będzie widoczny z tarasu czy innej części ogrodu.projektowanie ogrodów 10

projektowanie ogrodów 11


projektowanie ogrodów 6

projektowanie ogrodów 7Kolejną częścią ogrodu będzie strefa wypoczynkowa lub rekreacyjna, czyli ta znajdująca się za domem. Będzie to przestrzeń, w której zagospodarujemy miejsce do różnych aktywności, zarówno tych mniej lub bardziej wymagających. W tej przestrzeni warto wydzielić miejsca przeznaczone na tak zwaną małą architekturę. Przykładowo może być to taras, altana, huśtawka, grill czy plac zabaw. W tej części ogrodu w otoczeniu ulubionych roślin, w ciepłe miesiące właściciele i ich goście będą spędzać najwięcej czasu.

Na podstawie wszystkich powyższych informacji można rozpocząć kolejny etap projektowania ogrodu czyli wyznaczyć miejsca przebiegu rabat, docelową lokalizacje poszczególnych elementów małej architektury i roślin. Na początku należy wybrać rośliny odpowiednie do warunków panujących na danym terenie. Należy zwrócić uwagę na jakość gleby, pH i jej wilgotność, ekspozycje na słońce, rośliny rosnące już na działce i otoczenie poza działką. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać rośliny nadające się na dane stanowisko względem ich naturalnych preferencji. W niedużych ogrodach przydomowych nasadzenia najlepiej planować kaskadowo. Wyższe rośliny powinny stworzyć tło dla tych mniejszych rosnących z przodu rabaty. Wyjątkiem będzie wyeksponowanie konkretnej rośliny jako solitera. Większą dowolność pozostawiają nam większe działki. Dobierając rośliny dla zachowania różnorodności należy pamiętać o stosowaniu zarówno drzew i krzewów liściastych i iglastych oraz bylin.

Wszystkie wymienione etapy projektu doprowadzą finalnie do zbudowania ogrodu, który będzie harmonijny i funkcjonalny. Jeżeli cenisz sobie praktyczne i przemyślane rozwiązania i masz już w głowie koncepcje swojego przyszłego ogrodu, powinieneś skorzystać ze wskazówek architekta krajobrazu. Na pewno pomoże Ci wszystkie Twoje pomysły połączyć w jedną spójną całość. Jeżeli powyższe wskazówki nie są dla Ciebie wystarczającą podpowiedzią zapraszamy do skontaktowania się z naszą projektantką, która pomoże Ci w założeniu swojego wymarzonego ogrodu.

Anna Kniefel
Architekt Krajobrazu

tel. +48 505 053 217
e-mail: a.kniefel@cieplucha.com.pl
NOWE ZLECENIA PRZYJMUJEMY OD LISTOPADA 2021


projektowanie ogrodów 1

Kontakt

Zadaj pytanie

przewiń do góry