Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Projektowanie ogrodów

Rzecz o tym jak podejść do tematu projektowania ogrodu, na co zwrócić uwagę i kiedy pomocnym okazać może się projektant - architekt krajobrazu... zapraszamy do lektury!



Przestrzeń, którą zagospodarujemy wokół naszego domu, będzie nam towarzyszyła przez wiele lat. Ogród jest dynamiczną jednostką, w której każda roślina rozwija się i wzrasta we własnym tempie. Dynamiczny rozwój ogrodu dotyczy nie tylko wzrostu obserwowanego na przestrzeni lat ale również zmian sezonowych. Widok z naszego okna, w ciągu całego roku będzie zróżnicowany. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie różnorodnych nasadzeń, które zbudują harmonijną całość i będą wyglądały ciekawie i estetycznie, o każdej porze roku. Pomocni w tej kwestii okazują się projektanci terenów zieleni, którzy dzięki swojej wiedzy są w stanie zaaranżować, każdą zewnętrzną przestrzeń. Dlatego warto przyjrzeć się etapom ich pracy, która jest właściwie ścisłą współpracą inwestorem.

centrum ogrodnicze ciepłucha


Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek etapu projektu ogrodu należy zadać sobie zasadnicze pytania:

Jakie jest przeznaczenie mojego przyszłego ogrodu i w jaki sposób chce spędzać w nim czas?

Należy się zastanowić czy przykładowo, chcesz zaplanować miejsce na grilla lub plac zabaw dla dzieci, a może zostawić duży trawnik do gry w piłkę, może potrzebujesz miejsca do hodowli własnych warzyw lub owoców albo uwielbiasz wodę i marzysz o oczku wodnym z kolorowymi rybami.

W jakiej przestrzeni będziesz się dobrze czuł/a?

Niekiedy ogród ma być jedynie minimalistycznym, jednobarwnym założeniem z przewagą np. roślin iglastych, a innym razem kolorową i swobodną kompozycją wielu gatunków. Zastanów się czy jesteś zwolennikiem ładu i symetrii, a może swobodnych organicznych kształtów i układów. Możliwe, że nie lubisz pewnych kolorów i nie chcesz mieć ich u siebie w ogrodzie. Należy przemyśleć kwestie osłonięcia, czy są jakieś nieestetyczne elementy, które chcesz ukryć lub chcesz oddzielić się od sąsiadów. Warto zastanowić się również nad kwestią bezpieczeństwa jeżeli masz dzieci, zrezygnuj z roślin trujących lub tych o kłujących pędach. Jeżeli któryś z użytkowników ma alergie unikaj roślin, które będą ją nasilały.

Ile czasu będziesz w stanie przeznaczyć na pielęgnacje ogrodu lub czy będziesz mógł/a zatrudnić specjalistów do pielęgnacji?

Ogród wymaga pielęgnacji praktycznie w ciągu całego roku. Początkowo należy wykonać pielęgnacje wiosenną, zarówno roślin jak i trawnika. Powtarzającym się zabiegiem w ciągu roku jest podlewanie. Jeśli nie masz czasu na ręczne podlewanie, zastanów się nad założeniem automatycznego systemu. Do systematycznie wykonywanych i czasochłonnych zabiegów, również możemy zaliczyć koszenie trawnika. Jesienią należy przygotować ogród do zimy, usunąć opadłe liście, poprzycinać rośliny, które tego wymagają a inne osłonić, a jeśli posiadamy system nawadniania usunąć z niego zalegającą wodę. Z tego wynika, że zadbany ogród potrzebuje odpowiedniej troski, ilości czasu i wiedzy jak wykonywać zabiegi. Dlatego też warto się zastanowić nad doborem roślin.



Odnalezienie odpowiedzi na te pytania umożliwi zbudowanie przestrzeni przede wszystkim funkcjonalnej i dopasowanej do stylu życia właścicieli i użytkowników.

Kolejnym etapem projektowania ogrodu jest sporządzenie koncepcji. Na tym etapie dobrze podzielić ogród na konkretne umowne strefy, które uporządkują nam przestrzeń i sprawią, że ogród będzie spójną całością. Wchodząc do ogrodu znajdziemy się w strefie wejściowej inaczej reprezentacyjnej, która będzie niejako wizytówką naszego domu. To tu należy umieścić okazałe rośliny, które będą przyciągały wzrok, np. kwitnieniem lub nietypowym pokrojem. W tej strefie dobrze zadbać o dobór odpowiedniej nawierzchni, wypełnienie rabat z ozdobnego żwiru lub kory i oświetlenie. Właśnie w tej przestrzeni dobrze jest umieścić ulubione rośliny, bo wtedy codziennie będziemy mogli je podziwiać. Warto zadbać również o przysłonięcie nieestetycznych elementów np. kosza na śmieci.

Następną strefą w ogrodzie będzie strefa użytkowa. Do tej strefy zaliczamy takie elementy jak wiata samochodowa, pomieszczenie na narzędzia, kompostownik, czy skrzynie do przechowywania, pojemniki na śmieci itd. W miarę możliwości najlepiej wszystkie wymienione elementy umieścić w jednym miejscu, dzięki temu pozbędziemy się wrażenia nieładu ale i zyskamy funkcjonalność. Przykładowo pod wiatą samochodową można umieścić skrzynie na narzędzia lub wygospodarować miejsce na nieduże pomieszczenie, a tuż za ścianą wiaty możemy np. umieścić kompostownik, który nie będzie widoczny z tarasu czy innej części ogrodu.

Kolejną częścią ogrodu będzie strefa wypoczynkowa lub rekreacyjna, czyli ta znajdująca się za domem. Będzie to przestrzeń, w której zagospodarujemy miejsce do różnych aktywności, zarówno tych mniej lub bardziej wymagających. W tej przestrzeni warto wydzielić miejsca przeznaczone na tak zwaną małą architekturę. Przykładowo może być to taras, altana, huśtawka, grill czy plac zabaw. W tej części ogrodu w otoczeniu ulubionych roślin, w ciepłe miesiące właściciele i ich goście będą spędzać najwięcej czasu.

Na podstawie wszystkich powyższych informacji można rozpocząć kolejny etap projektowania ogrodu czyli wyznaczyć miejsca przebiegu rabat, docelową lokalizacje poszczególnych elementów małej architektury i roślin. Na początku należy wybrać rośliny odpowiednie do warunków panujących na danym terenie. Należy zwrócić uwagę na jakość gleby, pH i jej wilgotność, ekspozycje na słońce, rośliny rosnące już na działce i otoczenie poza działką. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać rośliny nadające się na dane stanowisko względem ich naturalnych preferencji. W niedużych ogrodach przydomowych nasadzenia najlepiej planować kaskadowo. Wyższe rośliny powinny stworzyć tło dla tych mniejszych rosnących z przodu rabaty. Wyjątkiem będzie wyeksponowanie konkretnej rośliny jako solitera. Większą dowolność pozostawiają nam większe działki. Dobierając rośliny dla zachowania różnorodności należy pamiętać o stosowaniu zarówno drzew i krzewów liściastych i iglastych oraz bylin.

Wszystkie wymienione etapy projektu doprowadzą finalnie do zbudowania ogrodu, który będzie harmonijny i funkcjonalny. Jeżeli cenisz sobie praktyczne i przemyślane rozwiązania i masz już w głowie koncepcje swojego przyszłego ogrodu, powinieneś skorzystać ze wskazówek architekta krajobrazu. Na pewno pomoże Ci wszystkie Twoje pomysły połączyć w jedną spójną całość. Jeżeli powyższe wskazówki nie są dla Ciebie wystarczającą podpowiedzią zapraszamy do skontaktowania się z naszą projektantką, która pomoże Ci w założeniu swojego wymarzonego ogrodu.





mgr inż. arch. kraj. Anna Kniefel
tel. +48 506 766 256
e-mail: a.kniefel@cieplucha.com.pl

Kontakt

przewiń do góry